Hoiatus! Tegemist on blogiga, mille postitused on sügavalt subjektiivsed, kohati ilukirjanduslikud ning absoluutselt ebaloogilised, vastukäivad ja teaduslikult põhjendamata. See ongi eesmärk.

reede, 31. jaanuar 2025

Nädal 5

Sel nädalal ei juhtunud just ülearu palju, mida kirja panna.

Kõige põnevam oli tavakasutaja küberturbeteemaline OSINT võistlus. Kolmeliimelisel tiimil tuli kahe tunni jooksul lahendada 30 ülesannet - leida infot inimeste ja fotode kohta, tuvastada võltsandmeid,-uudiseid-AI fotosid jne. Lühidalt tegime kõike seda, mida me igapäevaselt inforuumis liikudes teeme või vähemalt peaksime tegema.  Ma väga väga loodan, et see õpe on tänapäeva kooliprogrammides. Kokku osales 75 tiimi, Nagu ikka, kujunes kõige raskemaks ülemõtlemise vältimine :) vahel tuli lihtsalt arvutada või kasutada lihtsat loogikat.... me esitasime viimase lahenduse kaks minutit enne lõppu ja jäime üldarvestuses viiendaks. Tallinna ringkonna arvestuses olime essad!  

Parafraseerides meie peaministrit, siis loll on siiski kerge olla ja tark raske. Paratamatult tekitavad sellised teadmised mõõduka  paranoia. Kaur on mul varasemalt aeg-ajalt juhtinud viiskalt tähelepanu, et see või teine foto pole mõistlik veebi panna. Ilma süvenemata  olen need kuulekalt eemaldanud. Nüüd, ise läbi tehes ja aru saades, kui lihtne on jõuda aadressi, telefoninumbri ja kellaajani... mnjah.

Veebruaris lubati see võistlus teha avalikuks st igaüks saab proovida. Siis jagan.

Siis oli mul veel kahepäevane nohu. Mu tatine nina on igapäevane seisund, seega nohuks loen ma olukorda, kui tatt jõuab pähe. Lisaks olen ma varemgi märganud, et ma olen seest tühi- ainult üks toru on. Kõik mis sisse kallan vuliseb imendumata välja. Ja tatt läheb otse üles pähe või alla, kurku (vabandust). Õnneks on tänapäeva rohud nii efektiivsed, et ega vist kõrvalseisjad aru ei saagi mu nohust.

Jaanuaris oli  meedias pikalt teemaks " miks naised ei sünnita". Ma lugesin üht raamatut, The Consuming Instinct: What Juicy Burgers, Ferraris, Pornography, and Gift Giving Reveal About Human Nature (2011), mille autor Gad Saad räägib tarbija käitumisest evolutsioonipsühholoogia kontekstis. Raamat on jura ja tähelepanu ei vääriks, aga mainitud teema osas tekitas veidra hüpoteesi.

Kui ma lugesin Kristi Saare insta kontol olevat lühiküsitlust, miks naised ei saa lapsi, siis olgem ausad, neist päris põhjuseid on ainult kaks. Mehe (turvavõrgustiku) puudumine ja tervis. Kõik muu- majanduslik, staatus, karjäär, FOMO on olgem ausad, pseudo. Küsige oma emadelt ja vanaemadelt (või siis Lenna, Birgit, Ursula Ratassepp-Oja, Karin Rask, Silvia, Yoko, Yana jne jne..) Ma nõustun Marju Himmaga, et näägutamise ja hirmutamise asemel (eriti kui seda teevad üle keskea taadid) peaks naisi hoopis julgustama ja rääkima edulugusid.

Tervisega on minu tutvusringkonnas kimpus kurvastavalt paljud. Aga siis see mehe puudumine.
Saad räägib raamatus kõige muu hulgas sellest, kuidas naised eksponeerivad end evolutsioonilistel  põhjustel meestele läbi figuuri ja riietuse ning mehed  naistele läbi staatust näitavate asjade (autod, kaamelid jmt). 

Aga kui sotsiaalsed normid on muutunud, Nii mehed kui ka naised ei kanna enam riietust, mis rõhutaks staatust, sugu ja figuuri. Sissetulek ja staatus ei ole enam korrelatsioonis. Avalik arvamus suurte autode suhtes on muutunud. Ja kessee tänapäeval kannab enam kella või lipsu või kingi. Aga kuidas sellisel juhul anda signaal oma staatusest,
Samuti pole enam moes liivakellakuju ( mis (raamatus viidatud) uuringute järgi olevat meeste jaoks kultuurist olenemata kõige apetiitsem. Ja ma taas imestan, mida kõike maailmas ei uurita, ja kust need rahastused küll saadakse). Sile nahk, mis peaks signaliseerima tervist ja fertiilsust, pole enam mõnda aega korrelatsioonis vanusega... jne

Kindlasti pole mul põhjust kahtluse alla seada darvinismi ja evolutsiooniteooriat.  Kui vaatan oma kassi, siis jääb üle ainult nõustuda.  Aga kas  kogu me käitumine on ainult ja ainult põhjustatud meie kiviaja harjumustest?..  liigid ju kohanevad. Näiteid on sadu. Ka inimesed on kohanenud. Teatud keskkondades elavatel inimestel on toimunud geenimutatsioonid, et taluks laktoosi ja Na ei tekitaks vererõhuprobleeeme. Ja Kristel Vene rääkis alles hiljuti raadios sellest, kuidas meie lõhnade tajumise võime on hüppeliselt vähenenud jne jne st me kohaneme keskkonnaga.

Kumb on siis põhjus ja kumb tagajärg. Kuna meid on liiga palju ja ressurssi järjest vähem, siis äkki ongi hoopis sedapidi, et kõik loetletu, kuidas kumbki sugupool ei vasta enam "evolutsiooni poolt seatud ja mitmete uuringutega tõestatud vastassugupoolele atraktiivsematele tingimustele" on mitte kultuur vaid evolutsiooniline kohastumine? Looduslik surve, et meid sünnikski järjest vähem?


No ja siis villaste sokkide teema. Olen ka varasemalt kurtnud, et tallad kuluvad läbi. Parandan, mis ma parandan ikka paistab tald läbi. Aga mida siis ikkagi teha? Pealmised osad on mul kenad pitsilised, ema ja vanaema kootud, ei raatsi sokke ära visata. Kududa uus tallaosa? Aga mida sinna lõngale lisada, et ka siis see uus tald ning töö ja vaev poleks homme katki?

 

13 kommentaari :

  1. Minu vanaema kudus vanasti sokkidele uued tallad kas mitmekordsest lõngast või pani lõngale mingi, ma ei tea, nööri vms juurde.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Vanaisa lisas lõngale nailonniiti

      Kustuta
    2. Niit sööb samamoodi villast.
      Tänapäeval on spetsiaalsed sokilõngad olemas, mida ju võiks kasutada, aga ma ise ei fänna. Koon pigem hästi tihedasti ja peenikeste varrastega. Mul kuluvad kiiremini just tädi kootud 3/3.5-ste varrastega pehmed ja mitte nii hästi ümber jala hoidvad sokid. Mu enese viimasel ajal kootud sokid on aga 1.5ste varrastega max. Sokk peab olema tihe ja korralikult ümber jala hoidma.

      Ja siis veel see, et mis oludes kuluvad? Valged pitssokid in meie peres “tudusokid” :)
      Matkasaapas villane pikalt ei kesta jah, eriti kui ruumi hõõrdumiseks. Aga on soe ja jalg ei hakka märjaks saades külmetama.

      Parandamisest. Ma viimasel ajal lõikan üldsegi kapuka maha ja koon uuesti. Pigem olen kurb, sest peale kaasajastamist on kodu nii soe, et sokke sisuliselt jalga ei saagi. Ainult pikemalt loodusesse minnes panen.

      Kustuta
    3. Ma pole aastaid villaseid sokke ja kindaid kandnud. Aga nüüd ilmselt vanus/verevarustus sõrmed ja varbad külmetavad. Toas kannan. Ma saan soovitustest aru, et mul pole mõtet kudumisega vaeva näha ja mõistlikum on tekstiil talla alla kleepida.

      Kustuta
    4. See võib tsipa libe olla. Parem soeta lisaks sussid, millesse jalga kerge kiirelt sisse lükata :)

      Ma ise armastan selle firma tooteid maal - Oma King peaks olema või on toku. Nad teevad lahtise kannaga ka. https://saapavabrik.ee/product/toku-vildist-sussid-lambavillaga-valged/

      Kustuta
  2. Kaaslase otsimisega on nagu iga teise asjaga - kõigepealt tuleb endale teha selgeks mis otstarbel ja vajaduse rahuldamiseks teda otsid (järeltulejate saamine, seks, sõber, matkakaaslane, hingesugulane, ... jne ...) enne kui figuuri või autot/ressurssi vaatama hakkad😜

    Kohastumine ja evolutsioon liigi tasandil on väga pikk protsess, hulk põlvkondi enne kui geneetilised eelised niipalju mõjule pääsevad, et liigile jõuaks mõju avaldada.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. ning evolutsioon toimub geenide tasandil, mitte liigi. "meie liik laiutab liiga, vähendagem paljunemist" ei ole evolutsiooniliselt mingi teema, sest looduslik valik on pmst tautoloogia: need geenid, mis kõige edukamalt edasistessse põlvkondadesse kanduvad, kanduvad kõige edukamalt edasi. Seal taga ei pruugi isegi kohasus olla, vabalt võib olla puhas juhus (nn geenitriiv) - terve küla jääb kukkuva meteoriidi kraatrisse, vahet pole, kui heade omadustega keegi selle elanikest oli, ainult üks ullike oli metsas uitamas ja saab ainsana šansi oma geene edasi anda.

      Kustuta
    2. Selle raamatu kontekstis on paarilise otsimine paljunemise kontekstis.
      Eks ma saan ise ka aru, et see st kohastumine pole loogiline. Aga kui "uuringud näitavad", et staatus ja välimus ning kultuur seda enam ei soosi, siis võib ju mängida selle mõttega

      Kustuta
  3. Minu vanaema kudus ka segeli sokkidele uusi taldu, isa ja vanaisa töösokkide tallale lisas kapronnööri, muudele sokkidele lks ka miski niit lisaks.

    VastaKustuta
  4. Millist tüüp fotosid siis ei peaks veebi panema? Enda meelest mingi terve mõistus ehk töötab, aga hea oleks muidugi süveneda, mida kõrvalpilk ütleb.
    Ma ise haletsen sõbralistis lapsukesi, kelle vanavanematel igasugune mõõdutunne puudub. Üks nunnu titepilt võib hiljem teismelisena “karuteene” teha.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Mul on telefonist raske pikka vastust kirjutada. Soovitan propastop lehelt pildimängu. Et isegi kui geo täägi pole küljes, siis väikesed detailid reedavad

      Kustuta
    2. Seda ma tean jah. Ma üldiselt suudan ka enamuse “koju ajada” nagu vanaema vanasti ütles.
      Pigem olen ise märganud seda, et inimesed lihtsalt ei tahagi varjata.
      “Maakeraga” postitused jms. Ma vahepeal isegi ei laikinud neid, millel polnud piiratud grupi tunnust küljes. Need viskavad ju kõik laigitud jama sõbralisti laiali ja on lihtsalt otsitavad.

      Kustuta

Palun ära pahanda, kui ma Su kommentaarile ei reageeri/vasta:) Ma olen väga tänulik kõikide mõtteavalduste eest, aga kui olen Sinuga nõus, pole ju põhjust midagi lisada, ning kui oleme eriarvamusel- siis, minu oma on juba kirjas:)
Tänan Sind kaasamõtlemise eest!