reede, 13. jaanuar 2012

Miks mulle meeldib Eestis elada

 1. Eesti keel
 2. Minu lähedased, sõbrad. Ühine taustsüsteem ja minevik
 3. Neli aastaaega
 4.  Eesti on väike, paindlik, hoomatav. Kõik tunnevad kõiki. Mis, tõsi, on samal ajal vahel ka miinus
 5. Inimtühjad piirkonnad ja privaatsus.
  Mul on õnnestunud sõita Pärnu Valga teeristist kuni Riidajani nii, et minust ei möödunud ühtki autot ja ma ei näinud ühtki inimest. Asulates ja külades seisis küll autosid tee ääres, kuid inimesi polnud. Oli suvi ja päevane aeg. Üsna kummastav kogemus.
 6. Ja privaatsus ka inimlikus mõttes. Vaikus. Rahu. Müüjad ei ela seljas ning peatuses ei pea small-talki veeretama. Keskmine eestlane räägib vaikselt ja rahulikult
 7. Tasuta wifi ja interneti lai levik ning kättesaadavus
 8. e-teenused. Võimalus ajada suurem osa elust korda kodust lahkumata
 9. Juur ja Kivirähk.
  Ehk eesti kirjandus, huumor, teater, muusika ja disain
 10. Religioosselt ning rahvuslikult neutraalne ja homogeenne keskkond
 11. Inimesed on leidlikud ja nutikad. Oskavad (endiselt) teha mittemillestki midagi ning leida lahendusi väljaspool raame ja traditsioone
 12. Naturaalsus, looduslähedus, puhtus. Me tunneme, oskame, tahame ja meil on võimalik korjata mustikaid ja seeni ning need kohapeal ära süüa. 
 13. Eesti loodus: laaned, niidud, järved, allikad, kuppelmaastik, sood, rabad, liivarannad ja paerannik. Alati on silmapiiril mets ja alati jõuab metsast välja.
 14. Mõistlik suhtumine tarbimisse, taaskasutusse. Me jõudsime tarbima siis, kui pood oli juba kinni pandud ning tuleme ühiskonnast, kus see polnudki võimalik.  
 15. Sooja toidu traditsioon. Lapsed saavad koolis sooja sööki. Kohuke, must leib ja hapukoor. Supp ja magustoit
 16. Mehelikud mehed. Arukad, nutikad, austavad naisi ja teevad sporti. Tunnevad kella ja peavad lubadusi
 17. Inimesed ei suitseta minu ümber
 18. Distants alluvate ja juhtide vahel on väike, me võtame vabalt, ei usu et võim= tarkus ning ei jumalda pimesi võimu.
 19. Seisuste puudumine. Võid tulla Abja-Paluojalt ja saada presidendiks:)...
 20. (veel on) sõnavabadus, võimalus anonüümselt kommenteerida ja kirjutada ning olla poliitiliselt mittekorrektne
 21. (veel) puuduv hüsteeria ning ülekaitsmine laste kasvatamisel. On säilinud piirkonnad, kus viieaastane võib ise poodi minna. Lastel on (veel) turvaline kasvada.
 22. (veel säilinud) hea lasteaedade võrgustik. Emad saavad soovi korral tööle minna
 23. (veel on) huviharidus popp ja suhteliselt kättesaadav. Lapsed õpivad muusikat ning teevad sporti. Ja täiskasvanud ka.
 24. (veel) säilinud baasteadmised. Me jääme peale sõda ellu. Oskame kududa, leiba küpsetada, naela seina lüüa ja tunneme ravimtaimi
 25. (veel säilinud) usk muutustesse. Mitte keegi kuskil ei muuda meie elu, vaid seda saame teha ainult meie ise.
 26. (veel) üsna tasuta ja kättesaadav arstiabi
 27. (veel allesolev) klassikaline ja laiapõhjaline haridus, mille põhjalt on võimalik saada nii keevitajaks kui ka luuletajaks ning teha karjäärimuutusi ka hilisemas elus

3 kommentaari :

 1. Hästi kirja pandud argumendid. Olen suures osas nõus. Tõepoolest- Eestis on hea elada ja meil on geenides see, et me jääme ka raskustes ellu.

  VastaKustuta
 2. Loodusläheduse ja puhtuse suhtes tekib mul küll iga kord kahtlusi, kui järjekordset võssa veetud prügihunnikut näen. Ma kardan, et meie loodus on puhas ainult tänu sellele, et ühe ruutkilomeetri kohta on vähe inimesi. Keegi ökoloog märkis kunagi, et kui eestlasi oleks sama tihedalt kui hollandlasi, oleks me oma kõntsa sisse ammu ära uppunud.

  VastaKustuta
 3. Olen täiesti nõus toodud punktidega, eriti teravalt ilmselt tunnetan seda seetõttu, et elan ise juba mõnda aega Eestist väljas.

  Jah muidugi on vigu ja probleeme ka Eestis, aga kus seda poleks. Plussid kaaluvad miinused kindlasti üles. Tihtipeale mõistad millegi tegelikku väärtust alles siis kui oled sellest ilma jäänud.

  VastaKustuta

Palun ära pahanda, kui ma Su kommentaarile ei reageeri/vasta:) Ma olen väga tänulik kõikide mõtteavalduste eest, aga kui olen Sinuga nõus, pole ju põhjust midagi lisada, ning kui oleme eriarvamusel- siis, minu oma on juba kirjas:)
Tänan Sind kaasamõtlemise eest!