kolmapäev, 27. veebruar 2013

Teel

Proloog
Ükskord oktoobris 2012. Oli külm  ja pime ja vihma sadas.  Väljas oli tavapärane pluss 8. Tegin tööd st arvuti oli lahti ja vaatasin aknast välja.
Ja järsku langes mu peale ilmutus ja ma sain valgustatud! Järsku ma teadsin MIDA ma tahan. Ma tahan töötada sügisel ja kevadel seal, kus on soe- ehk siis teha tööd, mis annab sissetuleku ja geograafilise ning ajalise sõltumatuse.



teisipäev, 26. veebruar 2013

Egoist

Hiljuti sain teada ühe uudise, mida üldtunnustatud arvamuse järele peetakse reeglina rõõmsaks ja positiivseks. Ja mis tegelikult on ka hea uudis. Ilmselt ei tõusnud mu suunurgad piisavalt kiiresti ülespoole, sest hiljem küsis inimene üsna puudutatult-
kas sa siis polegi minu pärast rõõmus.

Ma pole kunagi varem sel teemal mõelnud, kuid niimoodi  mõttes vastust  ja vabandust otsides ning samal ajal automaatselt vastates- ja-jah, sain aru, et "olen rõõmus/kurb" ja "olen tema pärast rõõmus/kurb" on täiesti erinevad mõisted.
Jah, muidugi olen ma tema pärast rõõmus, Aga kas ma ka ise olen rõõmus? Tegelikult ju mitte. Õigust öelda on mul ükskõik ja pigem olen pisut häiritud, sest mulle tähendab tema rõõm suure tõenäosusega jamasid.

neljapäev, 21. veebruar 2013

Suhted päästavad maailma

Möödunud sõbrapäev tõi  taas meediasse kuhja nõuandeid, arvamusi ja artikleid, kuidas  suhteid paremaks lihvida. 

Mulle meenub läbi aegade vaid üks normi eirav ja teistsugust julgustav artikkel- oli vist Ekspressis ja autoriks Tiina Jõgeda,  mis väitis, et introvertsus on tuleviku hitt ja uus trend. Muidu on üldiseks normiks aksioom, et inimene vajab suhteid ja suhtlemist. Mida rohkem on suhteid, seda õigem. Ja mida parem suhtleja sa oled, seda edukam ning õnnelikum.

Miks ei usuta, et õnnelik võiks olla ka üksinda ja suheteta? Ma igaks juhuks täpsustan: heade suhete vastandiks ei pea ma halbu suhteid vaid suhete puudumist.

teisipäev, 19. veebruar 2013

Jah, ma olen kuri

Mu kallis koostööpartner, ära kutsu mind oma kontorisse külla. Teie merevaade, kiiktoolid, akvaariumid, koroona ja lauajalgpall avaldavad küll muljet. Aga kui ma hiljem saan "eriti lõõgastunud" töötajatelt hooletult ja lohakalt tehtud töid, ja niimoodi järjest ja järjest ja järjest. Siis olen ma 7 korda kurjem, kui ma muidu oleks olnud.

Kulla ajakirjanik. Saa palun ükskord ometi aru, et kui kirjutad spetsiifilisel teemal artiklit, siis EI OLE OK, kui sa leiad vajaliku materjali wikipediast, lisad omapoolsed ja Perekoolist leitud müüdid ja "mina arvan". Sinul on linnuke kirjas, töö tehtud. Palka saad ilmselt ka. Aga inimesed, kelle töö suhtes sa reaalselt valetad võitlevad sinu poolt kokku keeratud sitaga veel mitu aastat.
Palun kontrolli fakte oma ala asjatundjatelt. Ära karda telefoni.
Jah, palju teadlased ei usalda ajakirjandust- pole aega vastata- vastavad liiga keeruliselt. Aga see ongi sinu töö. Suhelda ja vahendada.

esmaspäev, 18. veebruar 2013

Valgust

Mu nimekirja- mida teen siis, kui ma pensionile jään - on lisandunud veel üks teema.
Nimelt tahaks teha läbi eksperimendi, et septembrist maini tõusen koos päikesega.
 Ja neil päevadel, kui päikest pole. Siis ei tõusegi.

Huvitav oleks teada saada, kas mu organism
a) rõõmustab siiralt, et saab ainult valges ärgata
b) on segaduses ja õnnetu, kuna peab ärkama pea iga päev erineval ajal

neljapäev, 14. veebruar 2013

Parim salat

Võta puhas kauss või klaaspurk.
Pane sinna küüneke hakitud küüslauku ja pudista basiilikulehti. Kalla peale väga head õli ja pigista sisse sidrunist mahla. Õli ja sidrun peaksid olema vahekorras 3- 4 osa õli  :1 osa mahla. Kui sa tomatit salatisse ei pane, siis võib olla hapukam, tomatiga võiks olla pigem õli rohkem. Jahvata sisse musta pipart ning lisa sorts worchesteri kastet. Loksuta segamini, Soola ära pane, kuna hiljem tulevad soolased lisandid.
Maitse. Vajadusel lisa hapet/õli.

Kui teed seda salatit tihti, siis tasub korraga valmis segada suurem ports- säilita kaane all, toatemperatuuril nii, et päike ei näe.

teisipäev, 12. veebruar 2013

Nii juba tahaks...

Tere, päike, soe ja hea! 

Rõõmsalt meile sära!
 
Taganeb siis õige pea vali tali ära.

Juba aias lumememm, näe, on sootuks unisem,-
aga räästad nirisevad: kevad, kevad, kevad! 

Tule, kevad, tule pea, 
tule veidi varem!  
Muidugi, ka talv on hea,  
aga kevad - veelgi parem! 

Ralf Parve





esmaspäev, 11. veebruar 2013

Uhkus ja eestlus

Ma loen ajalehest, et moodsad rahvused tekkisid alles 18.- 19. sajandil.
Eesti Entsüklopeedia paneb rahva ja rahvuse ühe  ja sellesama märksõna alla. Jah, tõepoolest üks selgitustest räägib pika loo Rousseaust ja Fichtest jne. Aga algusest loen:
mingi maa-ala, piirkonna või riigi rahvastik, mida saab piiritleda etniliste, keeleliste, kultuuriliste , usuliste vms tunnuste alusel ja mis on sotsiaalselt, harvemini ka etniliselt ja kultuuriliselt heterogeenne.

1693 aasta Alojas ( Lätis) meetrika alustab sõnadega  deutche ja lettische.
1697 aasta Halliste meetrika deutche ja estnische. Esimese jaotuse all on  Wilhelmi ja Ludwigi, teise all Jürride  ja Marride sünnid ning surmad.
Jah, ma ei tea, mis keeles nad rääkisid. Ma ei tea, kas mu Jürri ja Marri olid poolakad, venelased või rootslased. Aga mu kadunud vanaema väitel- keel muidugi on arenenud , sai ta oma vanavanematest aru. Kõlab natuke uskumatult, et mingil hetkel ütles mõisnik, et räägitagu nüüdsest soome-ugri keelt. Sest senini oli midagi muud?
Tänapäevane geeniteadus võimaldab väga täpselt kindlaks teha kust mingid rahvagrupid liikunud on ja millal. Kas nende teadlastega on konsulteeritud?