reede, 15. november 2024

Tühi sajand?

Paljud inimesed kes tegelevad koolitamistega, õpetamistega mainivad, et koosolemine noortega muudab neid ka nooremaks, Mul on vastupidi. Ma tunnen end erakordselt vanana.

Mingil hetkel avastasin, et raamatud- materjalid, millele ma tuginen on kõige värskemad aastast 2000. Plussmiinus. Aga. Aga, see on ju 24 aastat. Ei guugeldamine, ega ka Ai pole osanud mind aidata, Tundub kuidagi uskumatu, et viimase veerandsajandi jooksul pole tehtud mitte ühtegi revolutsioonilist uut avastust majanduses, psühholoogias, turunduses...

Ja teine teema on mu näited. Kui eelmisel aastal oli veel mõni, kes Mauruse peale teadvalt noogutas, siis Z ja millieeniumilapsed ei tea mitte ühtegi filmi, mida ma neile näitan.

Ehk oskate aidata? Ma panen kirja teema ja näitefilmi. Oskate soovitada midagi, mis on filmitud viimase 10 aasta jooksul?


  • eelarvamused klientide suhtes  - Pretty Woman (1990) Julia Robertsi poestseenid
  • lojaalsus ei tähenda midagi, kui kõrval pakutakse allahindlusi You Got Mail (1998) Meg Ryani raamatupood läheb pankrotti
  • "hea" klienditeenindus You Got Mail (1998) Cash Only stseen
  • "hea" klienditeenindus Love Actually (2003) mr Bean pakib kingitusi
  • "hea" klienditeenindus + vajadused Sügis (1990) pagaripoe saia ostmise stseen
  • vajadustest arusaamine  What Women Want (2000) Nike  kampaania
  • product placement Cast Away ( 2000), The Devil Wears Prada ( 2006)
  • sinu andmeid kasutatakse sinu vastu- üks sotsiaalreklaam aastast 2012 (!)
  • mänguteooria - A Beutiful Mind (2001) illustratsioon Nashi tasakaalust
  • nõudlus ja avalikkuse surve Wall-E (2008)
  • kuidas tekib nõudlus The Devil Wears Prada ( 2006) sinise kampsuni lugu

16 kommentaari:

  1. mul tuleb ette sketšikomöödiaid, kus on mh klienditeenindusstseene. Foil, Arms & Hog näiteks, aga nende materjali hulgast peab otsima. Mitchellil ja Webbil on sel teemal muidugi rohkem, aga nad on vanemad, samuti nullindatest - kuigi mulle tundub, et sketšiformaat kui selline on noortepärasem ja nende kahe sketšid figureerivad meemimaastikul praegugi tugevalt.

    Vahepeal viskas nett mulle ette telefoniformaadis filmitud lühisketše (ei oska öelda, kas insta või tiktok) teemal "Euroopa vs. USA klienditeenindus", kui jälle viskab, saadan sulle lingi.

    VastaKustuta
  2. "raamatud- materjalid, millele ma tuginen on kõige värskemad aastast 2000" ajas mind muidugi muigama, sest kui ma õpetan, siis kogu allikmaterejal, millele ma tuginen, on kõige hiljem 18. sajandi keskelt ja sellest perspektiivist oleme kõik ühesugused tatikad.

    VastaKustuta
  3. Aga mis selles halba on, et su viited varasemast pärinevad? Tegelikult on ju see hea võimalus neile seda perioodi filminduses tutvustada.
    Ma saan aru murest küll. Mu esimene äratundmine teemas "appi, ma olen vana vist" oli siis kui lastega otsustasime jala jalutada meremuuseumist vanalinna ning ma tegin nalja stiilis "veel kolm hobusepikkust" ja "kas preili Agnes on ikka tervise juures". Samas kui mõni aeg hiljem sundisin neist ühte vaatama "Noort pensionäri", siis üürgasime mõlemad naerda. Nii et kasuta juhust :)
    Kahjuks kaasaegsega aidata vist ei saa, mul hetkel ei löö midagi pähe. Kui vanad nad on ja mida üldse vaatavad?

    VastaKustuta
  4. ma ei suuda praegu üldse konkreetsetele näidetele mõelda, sest ma tavaliselt ei keskendu filmi vaadates turundusele, aga pmst on pisut hilisemast ajast selline müügiteemaline film nagu "Ameerika suvi" ja äriteemaline film "Ükssarvik" ja automüügifirmas toimuv seriaal "Alo".

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Ükssarvik jaa!
      Seal on kilde nii et tapab 😀

      Kustuta
  5. Puust ja punaseks näited ju. Ja head filmid ning super näitlejad.
    Run, Forrest, Run:)

    VastaKustuta
  6. Ma hoopis küsiks, et mis selles valdkonnas viimase veerand sajandiga drastiliselt muutunud on, majanduses, psühholoogias, turunduses?
    Või muutuma peaks?

    * Jaekaubanduses on iseteenindus tekkinud, üleüldse personalita müügipindade poole liigutakse
    * Müük ja sageli pseuduvajaduse tekitamine on liikunud nn mõjuisikute kätte e sotsmeedia kanalitesse, mille edu on suhteliselt võimatu prognoosida; keegi kusagil järsku on "kõikjal" ja poole miljoni jälgijaga...
    ... aga see tundub nii kiires muutumises, et keegi põhjaliku uurimisega mõne teose tahaks üllitada, võib see juba enne ilmumist hapnenud olla.

    VastaKustuta
  7. ja suht hiljutine Kanada komöödiasari (2015-2020) "Schitt's Creek", kus rikas perekond peab äkitselt vähesega hakkama saama ja sarja jooksul panevad ka oma ärisid püsti ja üritavad turundada. Ainult et see teema jaguneb ühtlaselt sarja peale laiali nende peresuhetega vaheldumisi, konkreetsete näidete jaoks peaks üle vaatama - aga kui sa pole vaadanud, siis soovitan enivei.

    ma eeldan, et see ütleb midagi ka noortele, sest see sari on uskumatult palju meemipõhjasid andnud. ma olen selle meeme näinud vist rohkem kui "Good Place'i" omi.

    VastaKustuta
  8. Esimese hooga hakkasin mõtlema mis ajastust mina olen, et peale Mister Beani ühtegi pole näinud aga aastaarvusid vaadates sain aru, et kusagil 2000'tate algusest ei pakkunud filmid enam huvi. Kodus istudes mängisin pigem arvuti taga, telekaabli lepingu ütlesime 15 aastat tagasi üles ja kinos olen käinud selle aja jooksul maksimaalselt 5 korda :D Telekaseriaale pole veel kauem vaadanud kui välja arvata lastega koos Simpsonite ja Futurama jälgimine.

    VastaKustuta
  9. I feel you! Ma õpetasin doktorantuuri ajal üht suvekooli-kursust. See oli ehk 2012. Enihuu, tahtsin ka filminäidet tuua rahvusvahelisest õigusest. Jutustasin stseeni Inglise Patsiendist (1996. aasta film), mille tegevus toimub teatavasti II maailmasõja ajal. Willem Dafoe kehastatud spioon võeti vangi ja vangistajad lõikasid tal info välja pressimiseks paar sõrme otsast. Noja siis üks vangistajatest oli murelik, et nad on nüüd Genfi konventsiooni rikkunud, mis keelab vangi langenud isikute piinamise. Paraku Genfi konventsioon võeti vastu 1949....Et noh II maailmasõja ajal ei olnud sellest kõigest veel haisugi. Hollywood pani kergelt pange :)
    Selle peale vaatas mind saalist vastu 40 tuhmi silmapaari ja keegi teatas "me ei vaata vanu filme...."
    :D :D :D Ma pole end elus nii vanana tundnud, kui sel hetkel seal seistes.

    Gen Z peab endast üle saama ja leppima asjaoluga, et kogemus ja vanus on omavahel korrelatsioonis.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Minumeelest teeb see neile ainult head, kui saavad veidi vanadest filmidest teada. Ma ka kõiki su toodud näiteid pole näinud, aga vähemalt nimesid tean. Samas ei ole ma päris ühel lainel ka nende omavanustega, kelle vaimukustemaailm piirdub "Viimse reliikvia" ja "Siin me oleme" tsiteerimisega. Mu filmiteadmised pole väga laiad. Saagu üle ja saagu aru, et maailm ei alanud koos nendega. Ma, muuseas, tunnen end noorte kolleegide seltsis ka vahel VÄGA vanana.

      Kustuta
  10. Olge tänatud heade vihjete eest, hakkan järjest uurima.

    Kes minevikku ei mäleta... Eks siin ole ka tõde, aga kognitiivne kergus on samas meeldejätmisel abiks.

    Ja eks see ka tõsi, et seni kuni uuring publitseeritakse ja keegi viitsib selle raamatuks kirjutada jne etapid, võtabki aega.

    VastaKustuta
  11. Ma lugesin su postitust tööl olles, oodates, millal saan hakata patsientide toidukandikuid kokku korjama, et kärsitult tööpäeva lõppu ootavale toidukärumehele tema tulikallis käru tagastada. Sain päris vihaseks, mis on muidugi minu isiklik emotsioon, mitte absoluutne tõdde, ma nimelt väga ei kannata, kui keegi kurdab, et "ajad on halvad, midagi head enam ei tehta, sest et ei tehta enam neid, mida tehti siis, kui mina noor olin."

    Korjasin nõud ja kandikud kokku ja tulin siis soovitama. Esiteks ei ole sajand tühi, vaid teemad ja vormid on muutunud. Päris paljusid sulle kunagi muljet avaldanud teemasid käsitletakse nüüd pigem seriaalidena. Kui sa seriaalivaataja ei ole, siis mis teha, aga "Pretty womani" taoline nunnukas ja ebarealistlik tuhkatriinulugu on praegu näiteks https://www.imdb.com/title/tt6470478 . "The Good Doctor". Ka seal ületab kangelane võimatuna näivad takistused ja talle tehakse täpselt sama võimatuna näivaid mööndusi aga eelarvamustega põrkab ta samuti kokku siin ja seal. Ja võidab, kangelaslikult muidugi, kuidas siis teisiti.

    Majandus- ja kaubandusteemad mind eriti ei huvita, aga küllap on neidki seriaalide hulgas rohkem.

    Samas, väga hea film, mis räägib sarkastilise loo sellest, kuidas nartsissistlik korporant maailma üle võtab ja hävida laseb, on "Don't look up" - https://www.imdb.com/title/tt11286314/ Nõudlus ja avalikkuse surve... kuigi avalikkus on julmalt manipuleeritud. Aga siiski.

    Lugu sellest, kuidas kangelanna ÜKSI, ilma maagilise abita võluva miljonäri poolt, ületab kõik raskused ja saab peavõidu, on "The Queens Gambit" The Queen's Gambit. Nunnu lugu ja keegi ei pea kedagi kosima lõpuks. Mänguteooria.

    Vajadustest arusaamine - kahtlemata "Barbie", mis katab ka muid sulle hingelähedasi teemasid.

    Halb klienditeenindus - "Vigased pruudid" uuslavastus, tšort paberii, pažaalusta. Ja nagu Rowan Atkinsoni versioonis, on ka selle halva klienditeeninduse salajaseks mõtteks tõeliste tunnete võidulepääsemine ning armukaubastajate naeruvääristamine.

    Kui sulle multikad ka kõlbavad, siis "Moana" ehk "Vaiana" - ma praegu mõtlen küll 2016 a filmi, sest uut ma pole veel vaadanud. Vajaduste äratundmine, kahtlemata.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. sarjadest meenus kohe veel Prantsuse sari "Helistage mu agendile". Agendid peavad turundama produtsentidele näitlejaid ja ka näitlejatele produtsentide projekte.

      Kustuta
  12. Olen oma reklaamiteemalisel kursusel kasutanud projektijuhi töö ilmestamiseks ühte iidset Taevas Ogilvy reklaami, mis ütleb et "Meie projektijuht peab olema nagu Andy Warholi, ema Teresa ja Fidel Castro segu". Olen otsustanud, et lõpetan selle näite kasutamise, kui mitte keegi päevastest tudengitest ei tea mitte ühtegi nimetatud ajaloolist isikut. Olin sellele juba väga lähedal aga nüüd sel semestril teati kamba peale jälle kõiki kolme isikut. Go figure...

    VastaKustuta

Palun ära pahanda, kui ma Su kommentaarile ei reageeri/vasta:) Ma olen väga tänulik kõikide mõtteavalduste eest, aga kui olen Sinuga nõus, pole ju põhjust midagi lisada, ning kui oleme eriarvamusel- siis, minu oma on juba kirjas:)
Tänan Sind kaasamõtlemise eest!